Svake nautičke sezone svjedoci smo ‘gaženju’ glisera preko ronioca, jer mnogi nautičari (ako ih se uopće tako može nazvati) svojim gliserima rade nered na moru, a uz to nemaju nikakvih znanja o pomorskim pravilima niti se pridržavaju onih elementarnih.

To se odnosi i na ronioce, koji su često ne samo žrtve bahatosti gliseraša koji gaze sve pred sobom, već i svoje nemarnosti jer ne obilježavaju propisno svoja mjesta zarona.

Na žalost, postoji previše nautičara koji pojma nemaju što ova zastavica zapravo znači i plove punom brzinom preko nje kao da je namjerno žele pogoditi.

Zato je to mali podsjetnik što zastavica za ronjenje znači i što zahtjeva od nautičara. Očito je, kada se zove “zastavica za ronjenje” da označava ronioce pod vodom u tom području. Njena je svrha da se oko nje stvori zona sigurnosti. Koliko ta zona seže daleko, ovisi o lokalnim uredbama. U pravilu se zona prostire oko 100 metara. A ako niste sigurni, što dalje od nje to bolje. To nije nekakav komad smeća koji ćete odgurnuti. Ronilac bi trebao izroniti na manje od jedne distance od broda koju označava ovakva zastavica.

Diver down flag

Postoje dvije zastave, crvena s bijelom dijagonalnom linijom kao i plavo-bijela. Prva označava sportsko-rekreativno ronjenje, a plavo- bijela označava neku vrstu podvodnih radova ili profesionalne aktivnosti.

U principu, sve je to ‘trla baba lan da joj prođe dan’ ako osoba koja je pod vodom ne koristi nikakvu zastavicu. U tom slučaju samo treba čekati da se nesreća dogodi, što je mala utjeha za nekog tko pregazi ronioca, jer ni u primisli nije mogao znati da će netko izroniti upravo ispred pramca njegovog broda. No i to je često dvosmjerna ulica, jer je pitanje kojom brzinom i na kolikoj udaljenosti od obale je dotični plovio u tom trenutku. Prečesto smo svjedoci jurcanja glisera (pa i većih krstaša) u punoj brzini neposredno uz ograđeni dio plaža, samo da budu viđeni.

Odgovori